Návštěva Legiovlaku

V pátek 12. 4. 2019 navštívila naše třída 1.A putovní výstavu, zaštítěnou ČSoL, Legiovlak. Jedná se o expozici rozmístěnou na několika zrekonstruovaných železničních vozech( salonní, kovářský, štábní, sanitní a hlavně ozbrojený obrněný vůz).

Po krátkém dokumentárním filmu, který stručně shrnul události z konce Velké války na Sibiři až do roku 1922, jsme se vydali na prohlídku jednotlivých vozů

 s průvodcem v legionářské uniformě.

Vlaky podobné tomuto zajišťovaly na Transsibiřské magistrále našim předkům pevnou oporu při jejich anabázi do vlasti  i při urputných bojích s bolševickou přesilou. Výstava sama je dobrou ukázkou toho, jak si naši vojáci dokázali poradit s krutou ruskou zimou a také s ekonomickou zaostalostí země.

 To, že na takovéto velikány malého národa by se nemělo zapomínat, Vám řeknou i v tzv. ,, Plukovní prodejně’’, kde Vám i mimo jiné mohou zjistit, zda mezi svými příbuznými nemáte předka legionáře.

Autor: Roman Selig
Datum: 24. duben 2019
Zpět

Žáci VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice navštívili italské automobilky

Ve dnech 1. - 5. 4. 2019 uspořádala naše škola ve spolupráci s cestovní kanceláří CK-OK.cz a Autobusovou dopravou Pavla Davida ze Ženklavy pro žáky a studenty školy poznávací zájezd do Itálie. Pod dohledem pedagogického doprovodu se akce zúčastnilo celkem 39 žáků školy. Účastníci byli vybráni napříč všemi stupni školy, byli zastoupeni jak žáci učebních oborů a studijních oborů s maturitou, tak i studenti vyšší odborné školy.

Hlavním cílem tohoto zájezdu byla návštěva výrobních závodů a muzeí známých italských automobilek, jako jsou například firmy Pagani Automobili S.p.A., Ferrari nebo Maserati.  Zajímavým zážitkem byla také návštěva závodního okruhu v Monze, kde měli účastníci možnost si prohlédnout zázemí určené pouze pro závodníky a jejich týmy a pro tisk, a také jsme si mohli vyzkoušet simulátor F1. Technicky zaměřený program zájezdu byl doplněn o prohlídku historických památek Milána, návštěvu Muzea Leonarda da Vinciho a o exkurzi do továrny na známý italský sýr Parmigiano Reggiano.

I přes částečnou nepřízeň počasí, byl zájezd všemi účastníky velmi kladně hodnocen. Získané poznatky žáci využijí nejenom v technických předmětech, ale také v hodinách angličtiny, neboť veškeré prohlídky byly vedeny v anglickém jazyce a navíc budou žáci zpracovávat prezentaci týkající se zájezdu, taktéž v anglickém jazyce.

 Již nyní plánujeme, že v následujících letech budou zorganizovány další technicky zaměřené zahraniční zájezdy a věříme, že svou náplní a přínosem budou pro žáky stejně hodnotné, jako byl tento.

Autor: Mgr. Michaela Valová
Datum: 12. duben 2019
Zpět

Přehlídka technických profesí „Řemeslo má zlaté dno“

Přehlídka technických profesí s názvem Řemeslo má zlaté dno, proběhla ve dnech 3. a 4. dubna 2019 ve sportovní hale VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice.

Všem zájemcům o technické obory se v hale kopřivnické průmyslovky představilo minimálně devatenáct profesí, které si žáci mohli navíc také osahat.

Vyučující a současní žáci daných oborů přiblížili návštěvníkům své obory. „K vidění byly profese jako tesař, truhlář, opravář zemědělských strojů, mechanik seřizovač – obráběč kovů, zámečník – nástrojař, karosář – svářeč, lakýrník, autolakýrník, autoelektrikář, automechanik, strojař – počítačový grafik, strojař – konstruktér a diagnostik automobilů a mnoho dalších." Na akci, která je nejen pro žáky osmých tříd, se představilo také na 17 významných firem z regionu. Firmy pro žáky připravilo celou řadu aktivit, včetně ukázek svých výrobních programů.

Velmi rádi jsme letos přivítali nového vystavovatele z VŠB z Ostravy. Vysoká škola na přehlídce předváděla moderní technologie, které již jsou nebo budou součásti nejen pracovního, ale i soukromého života nás všech. Báňská předvedla z oboru Energetika využití fluidního kotle (vyráběli pro návštěvníky popkorn), z mechanické technologie simulátor svařování, výrobky z 3D tisku – plastové a kovové součástky vyrobené na 3D tiskárně, letecký simulátor, simulátor formule v životní velikosti, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet jízdu závodníka a z oboru slévárenství předváděli výrobu odlitků atd.

Letos jsme v rámci Přehlídky technických profesí poprvé uskutečnili „Kulatý stůl“, na kterém jsme řešili směr budoucího vzdělávání a perspektivu technických oborů pro moderní technologie a robotizaci. Této akce se zúčastnili zástupci Moravskoslezského kraje, Hospodářské komory, Automobilového klastru, úřadu práce, zástupci města Kopřivnice, VŠB Ostrava, ředitelé ZŠ a zástupci firem. 

Letošní přehlídku navštívilo 1 200 žáků 8 tříd ZŠ a včetně veřejnosti dosáhla účast více než 1350 návštěvníků.

Celá tato 2 denní úspěšná akce se mohla uskutečnit hlavně zásluhou partnerských měst a obcí z regionu, spolupracujících firem a Moravskoslezského kraje, které přehlídku technických profesí pomohly finančně zabezpečit. Za to jim všem moc děkujeme!

Partneři akce:

 

 

Autor: Mgr. Ivana Čípová
Datum: 9. duben 2019
Zpět

Školní akce v rámci prevence

V únoru a březnu se uskutečnily další aktivity v rámci školního preventivního programu pro všechny žáky 2. a 3. ročníků (SOŠ i SOU). Jednou z nich byly besedy s panem Radomírem Palackým, DiS. z občanského sdružení ACET na téma lidských vztahů, lásky a s ní spojenými riziky, včetně pohlavních nemocí. Další aktivita byla určena pro žáky tříd 2MS a  2AEL, kteří měli možnost si vyzkoušet své herecké schopnosti a dovednosti na jevišti v DDM Kopřivnice a pod vedením školní psycholožky také bodovou relaxaci.

Autor: Mgr. Radka Svobodová
Datum: 5. duben 2019
Zpět